یک سوم بازار بانکرینگ خلیج فارس در اختیار ایران قرار می گیرد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی: یک سوم بازار بانکرینگ خلیج فارس در اختیار ایران قرار می گیرد

مهندس فرید عامری گفت: با توجه به تعداد بنادر ایران و قابلیت های بالای آنها، سهم بانکرینگ ایران تا دو سال آینده به پنج میلیون تن خواهد رسید که موجب می شود کشورمان یک سوم از کل بازار بانکرینگ خلیج فارس را در اختیار خود بگیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا، در باره روند اجرای طرح بانکرینگ (سوخت رسانی به کشتی ها) در سواحل جنوبی کشور گفت: در سال ۱۳۸۶، نخستین سال پس از پشت سر گذاشتن مشکلات زمینه‌ای در بانکرینگ موفق شدیم حدود یک میلیون تن سوخت به کشتی‌ها تحویل دهیم؛ در حالی که این رقم در سال گذشته به بیش از ۲ میلیون تن افزایش یافته و این موضوع نشان می دهد میزان تحویل سوخت به کشتی ها سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

فرید عامری سهم سوخت رسانی ایران به کشتی ها در خلیج فارس طی  سال های ۸۵ و ۸۶ را به ترتیب یک درصد و ۷/۶ درصد اعلام و تصریح کرد: این رقم در سال گذشته به ۵/۱۴ درصد افزایش یافت.

به گفته وی سال گذشته با فروش بیش از ۲ میلیون تن فرآورده به کشتی های عبوری در خلیج فارس بیش از یک میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران تصریح کرد: همزمان با آغاز جنگ تحمیلی موقعیت بسیار خوبی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس در زمینه سوخت رسانی به کشتی ها فراهم شد و کشور ما عملا ۲۵ سال از دیگر کشورهای منطقه در این زمینه عقب تر بود، ولی از دو سال گذشته با آماده سازی زیرساخت های اجرای این طرح در بنادر ایران سهم سوخت رسانی ما به کشتی ها در خلیج فارس از صفر درصد به ۵/۱۴ درصد افزایش یافت.

عامری افزود: کاهش ارزش نفت خام و بحران اقتصادی جهانی در ماه‌های گذشته سبب رکود بازار جهانی، کم شدن معاملات و کاهش حمل و نقل دریایی شده است، ولی با توجه به توسعه زمینه های بازاریابی که از سوی شرکت پخش فرآورده های نفتی در سطح منطقه برای سوخت رسانی به کشتی ها ایجاد شد، اثرات مخرب بحران های جهانی کمترین تاثیر را بر میزان فروش فرآورده به کشتی ها داشته است.

وی در باره حضور بخش خصوصی در توسعه صنعت بانکرینگ کشور اظهار داشت: در حال تشویق بخش خصوصی برای حضور فعال آنها در توسعه صنعت سوخت رسانی به کشتی ها و ایجاد سرمایه گذاری هستیم.

 منبع: پرتال اطلاع رسانی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران